Saturday, May 18, 2024
HomeSportsYouth Sports Dec. 14, 2022

Youth Sports Dec. 14, 2022

CROSS COUNTRY
The North Idaho Distance Project took 43 runners and produced two national championship teams and five All-Americans from the USATF National Cross Country Championships on Dec. 10 in College Station, Texas.
The NIDP age 13-14 boys, led by Wyatt Carr (sixth place out of 416 finishers), Mitchell Rietze (12th), Gabriel Heule (46th), Brayden Osterdock (53rd) and Ronan Kennedy (55th), won a national team title.
The NIDP age 9-10 girls, led by Summer Dance (15th out of 283 finishers), Finley Taylor (28th), Charlotte Carr (55th), London Dance (69th) and Vivian Howard (113th), won a national team title.
Vivian Howard, London Dance, Finley Taylor, Summer Dance and Ashlyn Brazle were all members of last year’s girls age 7-8 team that won a national championship, when the program was called North Idaho Cross Country (NIXC).
NIDP’s five All-Americans (top-25 finishers in their respective age groups) are Talia Bonville, 10th place in 15-16 age group; Helen Oyler, 24th place in 13-14 age group; Summer Dance, 15th place in 9-10 age group; Wyatt Carr, 6th place in 13-14 age group; and Mitchell Rietze, 12th place in 13-14 age group.
“It’s a very dedicated group of kids and they all ran with heart this weekend,” NIDP head coach Emry Carr said. “We unfortunately had some sickness and a few injuries but all in all, they performed extremely well on the biggest stage. It’s hard to see the season come to a close but if it has to, that is the way to go out. Thanks to the families, coaching staff, and sponsors that keep this club going.
“With the victories and All-American honors this weekend, this club has now had 75 All-Americans, four individual titles, and four team titles,” Carr added. “Not bad for a little town in North Idaho.”
COEUR d’ALENE RECREATION
Basketball
3rd Grade Boys
Young Construction 24 – Jamms 2
Young – Kasen Wade 10, Charlie Girard 6, Mason Hagerstrand 4, Asher Nipp and Ezra Paisley 2.
Jamms – Jonah Kilian 2.
Integrated Personnel 16 – Cannon Hill Industries 10
Integrated – Bodhi Koepl 8, Jacob Brown 6, Bronson Bligh 2.
Cannon – Lucas Rhodes 4, Calloway Hanson, Waylon Gardner, and Ben Rojas 2.
The Wellness Bar 18 – Young Construction 18
Wellness – Parker Singer 10, Thor Morris 6, Kamran Rosenberger 2.
Young – Kasen Wade 8, Charlie Girard 6, Mason Hagerstrand and Asher Nipp 2.
A.C.I. 12 – Jamms 10
ACI – Kase Ralston 8, Leon Stark and Benson Fitsimmons 2.
Jamms- Easton Moore 10.
Cannon Hill Industries 10 – Dorian Photography 8
Cannon – Waylon Gardner 10.
Dorian – Parker Brown and Isaac Galvan 4.
Integrated Personnel 18 – Idaho Forest Group 12.
Integrated – Will DePriest 12, Bronson Bligh 4, Mack Webb 2.
Idaho – Liam Wilson 6, Blake Walton 4, Lucas Bennett 2.
4th Grade Boys
Lifestyle Physical Therapy 16 – MG Custom Builders 6
Lifestyle – Zeph Wilson 6, Gunnar Noble 4, Henry McKinley, Lewis Cederquist, and Cannon Randklev 2.
MG – Grayson Priebe, Winston Cord, and Wilder George 2.
Intechtel 18 – Crown & Thistle 5.
Intechtel – Tyler Tarpley and Hunter Neeley 6, Jaxon Spalding, Colin Schreiber, and Beckham Mason 2.
Crown – Sebastian Brawner 4, and Jack Green 1.
Lifestyle Physical Therapy 21 – Serights Ace Hardware 4
Lifestyle – Kian Fray-Seabolt 8, Cannon Randklev 6, Zeph Wilson 4, Henry McKinley 2, Ryker White 1.
Serights – Carson Busch 4
Intechtel 12 – MG Custom Builders 12
Intechtel – Jaxon Spalding, Tyler Tarpley, Hunter Neeley, Hunter McComb, Jack Lomasson, and Samuel Peterson 2.
MG – Peter Wilde and Chase Reed 4, Ezra Pike and Winston Cord 2.
D.A. Davidson 18 – The Crown & Thistle 11.
DA – Ezekiel McNiel 10, Micah Mayer 4, Nathious Moffitt and Dylan Meyer 2.
Crown – Baine Larson 7, Walter Nixon and Nolan Bode 2.
5th Grade Boys Division
Thorco 14 – Bills Heating 14
Thorco – Vincent Pratt 8, Keygan Chinchillas, Ethan Klein, and Kaison Marks 2.
Bills – Jaxon Pass 8, Bridger Fitzsimmons 4, Weston Gimbel 2.
Lakeside Architecture 18 – Schaffers Towing 8
Lakeside – Coper Nusser 8, Wyatt Cremer 4, Ewan Case, Justin Brenner, and Henry Fazio 2.
Schaffers – Wyatt Youngman 4, Brody Argentino and Ryder Benca 2.
Young Construction 10 – Papa Murphys 8
Young – Hunter Stach 4, Evan Lange, Dominic Dodd and Myles Ford 2.
Papa – Nolan Atteberry 4, Owen Pulsipher and Mitch Piekarski 2.
Cd’A Press 38 – Lakeside Architecture 11.
Press – Mason Munoz 12, Timothy Greene, Van Leggat, and Jayce Johnstun 6,
Ryder Folda 4, Nyjah Viafranco 2.
Lakeside – Max Shaw 4, Ewan Case, Justin Brenner, Henry Fazio 2, Cooper Nusser 1.
6th Boys Division
Cannon Hill Industries 38 – Carpet Warehuose 21
Cannon – Jaxon Lachapelle and Tripp Gugino 10, Elijah Boerner 6, Preston Lind and Zack Burkwist 4, Ryder Hutchins and Michael Magee 2.
Carpet – Cooper Arrotta 9, Bryson Wallace, Breckin Willoughby, and Jacob Abernathy 4.
Serights Ace Hardware 32 – Carpet Warehouse 27
Serights – Soa Kimstayton 14, Character Brinkmeyer 12, Damon Mysse 4, Sawyer Deck 2.
Carpet – Bryson Wallace 9, Cooper Arrotta 8, Ory Poole 4, Noah Tolson, Jacob Abernathy, and Carson Eisenacher 2.
Cannon Hill Industries 32 – Integrated Personnel 31
Cannon – Jaxon Lachapelle 10, Elijah Boerner 6, Tripp Gugino 5, Jack Kreis, Zack Burkwist, and Michael Magee 4.
Integrated – Carter Tjensvoll 9, Patrick Ellison 8, Nicholas Breitbach 6, Casey Williams, Soren Cadwallader, and Alistair Smith 2.
Dorian Photography 27 – Carpet Warehouse 23.
Dorian – Paxten Rodriguez 10, Brayden Williams 9, Collin Shanley 5.
Carpet – Cody Fox 14, Cooper Arrotta 8, Carson Eisenacher 1.
Serights Ace Hardware 24 – Dorian Photography 19.
Serights – Soa Kimstayton 10, Damon Mysse 6, Character Brinkmeyer 4, Sawyer Deck and Max Gage 2.
Dorian – Axel Roberts 8, Collin Shanley 7, Paxten Rodriguez and Ethan McGovern 2.
7th/8th Boys Division
Cd’A Press 39 – St. Josephs Ear, Nose, Throat 18
Cd’A Press – Taegan Williams 9, Evan Huss, Brandon Brown, Sawyer Henley, and Jayden Black 6, Aaron Johnson 4, Wade Peterson 2
St. Josephs – Brendan Toomey 8, Redick Lair 6, Daniel Biller and James Farley 2.
Dorian Photography 35 – Chubbs Investment 28
Dorian – Ean McClelland 12, Alex Pulsipher 10, Zachary Breitbach 8, Liam Alderman 5.
Chubbs – Cruz Conce 13, Lyric Young 9, Kelley Poole and Bronson Youngman 3.
Cd’A Press 46 – Dorian Photography 20
Press – Taegan Williams 17, Aaron Johnson 10, Carter Tuck 9, Evan Huss 4, Milo Cord, Wade Peterson, and Sawyer Henley 2.
Dorian – Ean McClelland 9, Reid Menier 4, Liam Alderman, Evan Anderson, Alex Pulsipher 2, Micaiah Huggins-Veddar 1.
5TH Girls
Ironman Foundation 20 – Landmark Storage 2
Ironman – Giuliana Petrillo 10, Jerzey Franks 6,Hailey Sims and Paisley Realing 2.
Landmark – Taylor Armstrong 2.
Cd’A Press 18 – Lake City Rental 8
Press – Juliette Jerkins 6, Abrielle Pack, Lillian Martin and Hailey Gittel 2.
Lake City – Thalia Vidinha 4, Haylee Purcell and Margarita McCormick 2.
Ironman Foundation 14 – Lake City Rental 4.
Ironman – Jerzey Franks 8, Giuliana Petrillo 6.
Lake City – Thalia Vindinha and Haylee Purcell 2.
Landmark Storage 12 – CDA Press 3.
Landmark – Taylor Armstrong 8, Bailey Brookshire and Soraya Griffin 2.
Press – Hailey Gittel 2 and Juliette Jerkins 1.
6th-8th Girls
Andrea Jensen Photography 20 – Cd’A Eagles Aerie 18
Andrea Jensen – Ollie Dudley 12, Audrey McMahon 4, Harleen Singh-Hernandez and Scarlett Neal 2.
Eagles – Samantha Sewchok 8, Taylor Paul and Keyleigh Anaya 4, Chloe Brookshire 2.
Schlotthauer Shooters 25 – Ironman Foundation 11.
Shooters – Sabre Reardon 8 and Rita Waldvogel 8, Savannah Hauser 5, Indi Fowler 4.
Ironman – Amerie Biaggi 9, Charlotte Hober 2.
BOWLING
Sunset Bowling Center
Week 11
Bumpers
High Scratch Game Boys: Aiden Testa – 77
Bantams
High Scratch Game Boys: Luke Carr – 74; Maison Shands – 69; Chevy Testa – 61
High Scratch Game Girls: Tori Graff – 80; Stasi Jepson – 47; Mila Butherus – 36
Preps
High Scratch Game Boys: Nathan Cohen – 116; Finley Minor – 86; Ashton Zills – 78
High Scratch Game Girls: Chloe McCliggott – 119; Abby Kuespert – 109; Samantha Glenwinkel – 103
Juniors
High Scratch Game Boys: Byron Hammett – 177; Connor Banks – 174; Caden Bates – 168
High Scratch Game Girls: Tessa Howell – 156; Rosy Gallegos – 135; Shannon Glenwinkel – 119
River City Lanes
Dec. 8
HIGH SCHOOL
BOYS
HIGH SCRATCH GAMES — Eric Campbell 266, 242, Alex Walker 235.
HIGH SCRATCH SERIES — Eric Campbell 723, Alex Walker 618, Bladen Huffaker 556.
GIRLS
HIGH SCRATCH GAMES — Roxy Cummings 250, Reagan Clifton 198, Katie Dewey 192.
HIGH SCRATCH SERIES — Roxy Cummings 557, Reagan Clifton 540, Katie Dewey 521.
JUNIORS
BOYS
HIGH SCRATCH GAMES — Jayson Austin 265, Eric Campbell 218.
HIGH SCRATCH SERIES — Eric Campbell 627, Jayson Austin 617.
GIRLS
HIGH SCRATCH GAMES — Addison Mueller 193, Roxy Cummings 187.
HIGH SCRATCH SERIES — Roxy Cummings 504, Addison Mueller 498.
BANTAMS/PEEWEES
BOYS
HIGH SCRATCH GAMES — Brayden Terpko 76, Caiden Pearce 73.
HIGH SCRATCH SERIES — Brayden Terpko 148, Caiden Pearce 140.
GIRLS
HIGH SCRATCH GAMES — Amelia Conrow 87, 66.
HIGH SCRATCH SERIES — Amelia Conrow 153, Coco Borgelt 93.
PREPS
BOYS
HIGH SCRATCH GAMES — Kenton Still 156, 138.
HIGH SCRATCH SERIES — Kenton Still 411, Tristan Cord 385.
GIRLS
HIGH SCRATCH GAMES — Rylee Kaup 180, Deryn Allen 148.
HIGH SCRATCH SERIES — Rylee Kaup 450, Deryn Allen 350.
HAYDEN RECREATION AND COMMUNITY SERVICES
Basketball
Dec. 10
PRE K-K
Belle’s Brunch House: John Holcomb 6-pts; Henley Pospisl 4-pts
Dr. Dance Dentistry for Kids: Cali Dickerson 14-pts; Connor Gregg 4-pts; Oaklyn Harkema 2-pts; Cy Pittman 2-pts; Jackson Trail 2-pts
Fred’s Plumbing: Callum Chesnut 4-pts; Isidora Hughes 2-pts; Henry Mandel 8-pts
JTM Industries: Ryker Bertek 4-pts
Lake City Auto Care: Aston Wilson 4-pts
Lakeside Pediatrics: Landrey Ralston 4-pts
Little Smiles Pediatric Dentistry: Hudson Capaul 4-pts; Austin Schindelbeck 4-pts; Elwyn Shaw 6-pts
McDonald’s: No Stats Available
Saturday Night Inc: Mason Anderson 10-pts; Jaxon Brouse 8-pts; Cooper Leary 14-pts
The Hayden Hooperz: Emrys Geddes 4-pts; Alexander Menzies 4-pts; Tytan Northcutt 2-pts; Monroe Tommerup 2-pts
Wake Media: Krew Steenstra 6-pts
Zip’s Drive-In: No Stats Available
1st/2nd Girls
Architects West: Taylor Drake 6-pts; Brooke Hammond 6-pts; Emary Tommerup 6-pts; Makiah West 6-pts
Coeurliving.com: Camryn Hanson 2-pts; Sienna Hanson 6-pts; Audrey Parkinson 4-pts; Kynslee Sanchez 6-pts
Lakeside Pediatrics: Casey Campbell 6-pts; Isabelle Caywood 12-pts; Finley Mandel 16-pts; Margaret Pelphrey 2-pts
Niss Global: Charlotte Denton 8-pts; Charlie lind 4-pts; Stella Sheppard 2-pts
Northwest Pediatrics: Marina Myers 8-pts; Kiera Hall 12-pts; Nika Walker 8-pts
Rooted Chiropractic Club: Catalina Conces 4-pts; Charli Gabriel 4-pts; Britney Wright 2-pts
Timberline Adventures: Reese Burrill 2-pts; Olive Buttars 10-pts; Maisley Holmes 6-pts;
Ziply Fiber: Helena Hughes 8-pts; Kinlee Wilson 2-pts
1st/2nd Boys
Apex Methods: Billy Kearns 2-pts; Landon Lalanne 2-pts; Jeb Montgomery 2-pts; Weston Montgomery 16-pts
Belle’s Brunch House: Brooks Hamilton 8-pts; Everett Talbot 10-pts
Fred’s Plumbing: Parker Larsen 4-pts; Micah Linder 6-pts; Thor Morris 8-pts; Isaak Sterling 2-pts; Blake Wuest 2-pts
Hayden Triathlon: Luca Agostinelli 2-pts; Cooper Corbeill 8-pts; Gavin Smith 2-pts
Henry-Griffitts: Logan Fazio 6-pts; Greyson Guy 14-pts; Mason Higbee 10-pts
Idaho Forest Group: Jack Beard 2-pts; Bentley Brancato 2-pts; Hudson Payne 6-pts
Lake City Auto Care: Frederick Daley 6-pts; Peyton Nelson 14-pts
Lancaster Market: Jasper Chase 2-pts; Huxley Earin 8-pts; McCoy Fowler 2-pts; Lincoln Haynie 2-pts; Jimmy Hembree 4-pts; Grant Quinn 6-pts
Little Smiles Pediatric Dentistry: Trent Fierro 2-pts; Waylon Gardner 14-pts; Jaxon Mitchell 6-pts; Declan O’Neill 2-pts; Hudson Weaver 4-pts
Master’s Fence & Custom Iron Works: Mason Gallagher 10-pts; Estes Hartley 2-pts; Graham Brown 6-pts; Henry Wyrick 16-pts
McDonald’s: Ethan Braga 2-pts; Kade Fetter 6-pts; Bobby Schneider 4-pts; Kaden Sneck 8-pts; Ryan Snook 6-pts
Ratelle Law: Jordan Bruneel 8-pts; Talmadge Greene 12-pts; Judah Looyenga 8-pts
Seniorhealthmarkets.com: Xander Finnegan 6-pts; Dalton Gregg 14-pts; Maxxon Morrison 8-pts
Super 1 Foods: Hayden Bemis 8-pts; Boss Gustafson 6-pts; Milo Wallenburn 4-pts; Rylan Wallenburn 4-pts
The Dragons: Jack Beucler 12-pts; Trey Brown 8-pts; Roman Cortes 10-pts; Wryder Shannon 4-pts; Cooper Stotz 16-pts
Zip’s Drive-In: Kanon Nealeigh 12-pts; Noah Northcutt 30-pts; Jackson Peterson 14-pts; Tayan Wright 4-pts
Submit items for youth and non-varsity high school sports by noon Tuesday for publication Wednesday. Email stories and photos (in .jpg format) to sports@cdapress.com.
Information: 208-664-8176, Ext. 2019

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

Translate »
×